Aktuality

Muzikoterapie s Lenkou Dusilovou


Je radost spolupracovat s nejlepšími. Lenka Dusilová, aktuálně 3násobná držitelka ceny Anděl, zpříjemňuje našim obyvatelům víkendy. Nejen svou přítomností, samozřejmě hudbou. Lence nezapomněla k pěknému „sběru“ Andělů poblahopřát i naše paní ředitelka. A pak už to možná bylo tak nějak… „Paní Boženko, kteroupak si dáme? Tu Vaší. A kterou? Třeba tu Poslední…“ – (píseň Lenky Dusilové jsme použili z veřejných zdrojů – Youtube a věříme, že tím Lence uděláme radost). Lenko, děkujeme.

„Lenka Dusilová začala s hudební kariérou už v 10 letech, kdy se představila na folkovém festivalu s básní Adolfa Heyduka, kterou sama zhudebnila. V roce 1988 nastoupila do legendárního pěveckého souboru Bambini di Praga.

V letech 1991–95 byla frontmankou pražské rockové skupiny Sluníčko, se kterou vydala stejnojmenné album a v roce 1994 vyhrála hudební soutěž Marlboro Rock In. Kapela také zahájila hudební festival Open Air Gampell ve Švýcarsku. Akademie populární hudby v roce 1994 nominovala Lenku na cenu „Objev roku“.

V roce 1993 spolupracovala ve svých necelých 18 letech s Dušanem Vozárym na projektu Déva, ve stejném roce se přidala k projektu bratrů Vozáryových s názvem Lorien. Hlas Lenky Dusilové je slyšet například v písni Snad. Dušan Vozáry se při představování alba Déva ve Slovenské televizi zmínil o Lence Dusilové jako o děvčeti, které bude jednou hodně slavné.

V letech 1994–97 spolupracovala se skupinou Lucie, s jehož frontmanem (David Koller) po odchodu ze Sluníčka založila skupinu Pusa. Jejich skladba Muka byla nominována na cenu Anděl v roce 1996. 

V roce 2000 vyhrává cenu Anděl v kategorii „Nejlepší zpěvačka“. Od roku 2000 byla čtenáři hudebního časopisu Report opakovaně volena jako nejlepší zpěvačka roku.

Po vydání se na sólovou dráhu Lenka Dusilová začala také spolupracovat s folk-rockovou skupinou Čechomor. Hostuje na jejím přelomovém albu Proměny, které produkoval skladatel Jazz Coleman a který o ní mluvil jako o „velkém talentu“. Duet Dusilové a Franty Černého z Čechomoru na úvodní skladbě alba se v roce 2001 usadil v hitparádách na několik měsíců a byl zvolen „Skladbou roku“ na udělování cen Anděl. Album Proměny se stalo platinové a získalo cenu Anděl za „Album roku“. – zdroj wikipedia