Aktuality

Felinoterapie


Felinoterapie patří podobně jako canisterapie mezi zooterapie, resp. zoorehabilitace. Jedná se o podpůrnou léčbu somatických i psychických poruch či aktivizační metodu. Pro felinoterapii se hodí taková kočka, která úspěšně prošla socializační fází v kotěcím věku, je zvyklá na kontakt s cizími lidmi a má z tohoto kontaktu potěšení, má klidnou, milou, vstřícnou a vyrovnanou povahu a těší ji jak změna prostředí, tak přítomnost a doteky cizích lidí. Nelze vymezit nejvhodnější plemeno. Každé plemeno koček má specifické charakteristiky týkající se hmotnosti, velikosti, temperamentu, hravosti, péče o srst a nároků na potravu, odhadované délky života. V zásadě je ale možné pracovat s kočkami jakéhokoliv plemene či s kočkami domácími.

Naše domovy navštěvuje kocourek Sirius, plemene RagaMuffin.

RagaMuffin je velká kočka s polodlouhou srstí. RagaMuffin pochází z USA. Má stejný původ jako Ragdoll, a proto vypadá podobně. Díky své jemné a sociální povaze je RagaMuffin ideální jako rodinná kočka, popřípadě právě felinoterapeut.

A teď už necháme Siriuse, aby vám řekl něco o sobě a své „práci“.

 

 

Dobrý den,

 

rád bych se vám představil – jsem kocourek Sirius. Ale rozhodně nejsem obyčejný kocourek! Já jsem totiž prý terapeut!

Když jsem byl ještě koťátko, prodělal jsem virózu, která způsobila, že jsem byl oproti ostatním kočičkám v chovu trochu ošklivé káčátko. Ale panička s páníčkem si mě stejně vybrali a odvezli k sobě domů, kde jsem teď doma i já. Během prvních týdnů v novém domově si mne vzal do parády pan doktor. Dostal jsem všemožné tabletky, kapičky, mastičky a speciální granulky, a za chvíli bylo dobře. A dnes už nejsem ošklivé káčátko, ale krásný velký kocourek!

Doma je fajn. Mám tu kopu hraček, košíčků a krabic na schovávání…a brášku! Je to sice trochu morous, ale občas je s ním zábava. 

Před dvěma lety se tu zničehonic objevil novej malej člověk. Ale nakonec jsme s bráchou zjistili, že je s ním docela legrace a můžeme si půjčovat jeho hračky a pelíšky, tak jsme se rozhodli, že si ho necháme.

Takovej život má hodně kocourů, ale já umím něco navíc! Umím dělat radost lidem, kteří bydlí v domově pro seniory. Panička mi dělá asistentku. Doveze mě do domova a odnese tam, kde pak dělám tu radost. Obyvatelé těch domovů mě pustí k sobě do pelíšků a já se na oplátku nechám hladit. Je to docela zábava, a protože mám paničku vždycky na dohled, ani se při těchhle výletech nebojím. Jsem prostě šikulka!

Teď jsme měli trochu pauzu a už jsem se bál, aby se na to výletování do domovů nezapomnělo, ale je to dobré! Už zase můžeme navštěvovat moje lidičky pravidelně a moc se na ně vždy těším!

Váš Sirius